Ciekawostki o Alicante

Alicante piękna nadmorska miejscowość, która tętni życiem przez cały rok. Idealne miejsce na wakacje w każdą porę roku. Jestem pewna, że wielu z Was już tu było i słyszało o tym mieście wiele opowieści, ale dziś ja Wam przedstawię kilka faktów mniej znanych. Mam nadzieję, że trochę Was zaciekawią. To, jak zaczynamy?

1. Święty Mikołaj pochodzi z Alicante

Z pewnością, jeśli nie jesteś z Alicante, nigdy o tym nie słyszeliście. Już wyjaśniam, o co tutaj chodzi, San Nicolas jest patronem Alicante, którego święto jest obchodzone 6 grudnia. Tego samego dnia jest to święto Sinterklass w Holandii. Jest to postać, która przynosi prezenty dzieciom tego dnia, lub w jego wigilię. Jaki ma to związek z Alicante? Proste Holenderska tradycja mówi, że Sinterklass nie pochodzi z Laponii, ale ze stolicy Alicante, przypływa na statku parowym załadowanym pomarańczami.

Ta postać jest później modyfikowana i staje się Świętym Mikołajem. Tak więc, w pewnym sensie można powiedzieć, że pochodzi z miasta Alicante. Ciekawy, prawda?

 2. Dracula i Frankenstein na zamku Santa Barbara

Jak wszystkim wiadomo zamek świętej Barbary, jest jednym z główniejszych punktów na trasie zwiedzania pięknego miasta Alicante. Jednak pewnie nie jeden z Was o tym nie słyszał, że w murach tego zamku zostało nakręconych kilka filmów, między innymi horrory „El Conde Drácula” z 1970 r. i „Drácula contra Frankenstein” z 1974 r., obydwa nakręcone przez filmowca Jesús Franco.

 3. Alicante było miastem kastylijskim

Tak, może zaskoczyć, ale Alicante nie zawsze było miastem walencji. 1244 stało się częścią Korony Kastylii i dopiero w 1296 r. Jaime II włączył ją do Królestwa Walencji. W rzeczywistości, jedna z najważniejszych ulic miasta, ta, która otacza wzgórze, na którym znajduje się zamek świętej Bárbary, ma nazwę tego króla.

4. Christian Andersen ma swoją własną trasę

Pisarz opowiadań dla dzieci, takich jak «Mała syrenka» i «Brzydkie kaczątko», zakochał się w Alicante, gdy je odwiedził. W rzeczywistości opisuje to w swojej książce «Z Perpignan do Malagi».

W dzisiejszych czasach, jeśli odwiedzasz Alicante, możesz zrobić trasę, którą on podjął. Trasa rozpoczyna się na stacji kolejowej, ciągnie się wzdłuż Rambla de Méndez Núñez, dalej wzdłuż Esplanady Hiszpanii, przechodzi przez Plaza del Ayuntamiento i katedrę San Nicolás, a kończy w porcie.

5. Plaza de los Luceros nosiła nazwę Katalonia

 Ten plac jest najbardziej znany i lubiany przez mieszkańców Alicante. Ale nie zawsze miało to imię. W latach 1934-1939 nazywał się Plaza de Cataluña.

6. Turrón pochodzi z Alicante

 Najsłynniejsze świąteczne słodkości całej Hiszpanii powstają w Alicante (w prowincji Alicante). Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat zapraszam na starszy wpis TUTAJ.

7. Cud Santa Faz

Słynna impreza  Santa Faz to coś więcej niż możliwość pójścia na plażę na drinka. W rzeczywistości mówi się, że był cudem.

W XV wieku ówczesny kapłan San Juan de Alicante, zwany Mosen Pedro Mena, udał się do Rzymu po dar płótna z obliczem Chrystusa, który został ocalony od Plagi w Wenecji.

Kapłan przeniósł płótno do klasztoru San Juan, a ojciec Mosen umieścił go na dnie skrzyni. Jednak zawsze pojawiał się u góry.

Tak więc ksiądz postanowił zabrać go na zewnątrz, by prosić płótno o pojawienie się deszczu (w okolicach panowała straszna susza). Dzięki sztuce boskiej 17 marca 1489 kapłan zobaczył łzy spadające z twarzy Chrystusa na płótnie. 8 dni po tym zdarzeniu pojawiły się wymodlone deszcze.  Zostało to ogłoszone jako cud.

Related posts

Dom z morskiego kontenera – czy na pewno warto?

Hiszpański dla początkujących – 7 kroków na drodze do płynności językowej

10 porad na start w obcym kraju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More