W ostatnie miejsce, w jakie wybraliśmy się turystycznie była La Manga, ta niestety średnio przypadła nam do gustu, ale po drodze na szczęście znaleźliśmy kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich z pewnością będzie San Pedro del Pinatar. Mała miejscowość w prowincji Murcji, oddalona jakieś 90 km od samego Alicante, słynąca przede wszystkim ze swych kąpieli błotnych.
Szczególne warunki pogodowe, długi czas godzin słonecznych, oraz duże zasolenie wody z MAR MENOR, doprowadziły do gromadzenia się szlamu o właściwościach leczniczych.
Ostatnie analizy przeprowadzone przez Uniwersytet w Murcji w 1995 roku pokazują, że osady te zawierają wysoki odsetek kationów, wapnia, magnezu, potasu i fluoru, a także aniony, chlorki i siarczany na poziomach znacznie wyższych niż oczekiwano, nawet w wodach tego regionu.
Są bardzo odpowiednie do leczenia schorzeń skóry oraz w przypadkach reumatyzmu, artretyzmu, dny moczanowej lub rehabilitacji po złamaniu kości. Są również stosowane jako środki przeciwzapalne. Kilka centrów thalassoterapii Mar Menor wykorzystuje te błota jako bazę dla różnych zabiegów leczniczych.
WSKAZANIA
Szlam opiera swoje działanie terapeutyczne na wielkiej sile absorpcji, jego działaniu mineralizującym, zdolności neutralizowania kwasowości i stymulującego efektu bliznowacenia, dlatego jego stosowanie jest wysoce zalecane w wielu typach patologii skóry.
Warstwa błota nałożona na skórę absorbuje wszystkie toksyny z obwodowego układu tkanki łącznej i eliminuje toksyny limfatyczne ze skóry właściwej, działając jak prawdziwa bibuła na skórze.
APLIKACJA
Kąpiele błotne można nakładać szpatułką lub własną ręką. Zalecane jest rozpoczęcie od nałożenia szlamu na mały kawałek ciała i pozostawienia na maksymalnie godzinę.
Jeśli nie wystąpią żadne efekty uboczne, czas trwania i grubość nałożonej warstwy można stopniowo rozszerzać. Lepiej jest robić kąpiele na słońcu i w gorącym sezonie, aby warstwa gliny wysychała dobrze i szybko.
Wybierając się tutaj, należy zabrać ze sobą jakieś wiaderko, do wybierania szlamu, ten najlepiej wybrać bardziej ze środka zbiornika i dokładnie przemieszać przed nałożeniem na ciało, oraz sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych ciał obcych.
Pamiętajcie o zabraniu również jakiegoś ręcznika i odpowiedniego obuwia, dno, jak również drewniane pomosty bywają bardzo śliskie.
Gdy szlam wyschnie, można go zetrzeć ze skóry, wykonując przy okazji peeling ciała, bądź spłukać w wodzie. Gdy jest już się czystym, można położyć się na chwilę w kanale solankowym, który ma jeszcze wyższe stężenie soli. Bardzo ważne, by tam wejść już czystym.