W weekend bawiliśmy się na weselu u przyjaciół, co skłoniło mnie do tego wpisu. Dziś opiszę Wam ogólnie, jak wygląda wesele w Hiszpanii. Pamiętajcie, że w zależności od regionu może to wesele się różnić. Ja mieszkam w prowincji Alicante i opisuje wszystko z własnego doświadczenia, jakie nabyłam pracując w sektorze hotelarskim, jak również ze strony gościa.
Pierwszą i znaczącą różnicę znajdziemy już na zaproszeniu. Jesteście ciekawi jaką? No dobra już piszę, oprócz tekstu zaproszenia znajdziemy tutaj numer konta Państwa Młodych, na który powinniśmy wpłacić pieniążki w prezencie. W taki oto sposób nikt nie musi zbierać kopert. Ile powinniśmy wpłacić? To zależy, od tego, kim są dla nas Państwo Młodzi, ale istnieje powszechna zasada. Daje się tyle, by pokryć koszt jedzenia od osoby, plus by zostało coś dla młodych. Pieniążki oczywiście wpłacamy przed imprezą.
Zrobiliśmy prezent, włożyliśmy piękne kreacje i idziemy na wesele. W Hiszpanii idąc na nie, nie musimy zatrzymywać się w kwiaciarni, tutaj wszyscy przychodzą z pustymi rękoma.
Często w miejscu imprezy odbywa się ceremonia ślubna, ta jest tylko na pokaz. Wielu młodych tak naprawdę bierze ślub zupełnie innego dnia, na który idą świadkowie i najbliższa rodzina. Dla reszty natomiast robi się taki mały teatrzyk.
Po ceremonii zaczyna się jedzenie i picie. Popularną wersją jest początkowy koktajl na stojąco, z drobnymi przekąskami i piciem, a następnie przejście do sali weselnej. Na tej Państwa Młodych gospodarz lokalu wita szampanem, ale nikt nie będzie rzucał kieliszkami.
Po takim przywitaniu wszyscy mogą spokojnie zasiąść za swoimi stołami, dodam jeszcze tylko, że w Hiszpanii nie przygotowuje się jednego dużego stołu. Gości dzieli się od możliwości lokalu, na wejściu do sali umieszczana jest tablica ze stołami i rozmieszczeniem osób. Z tym zawsze jest chwila zamieszania, ale każdy znajdzie swoje miejsce.
Co do menu to wszystko leży w guście młodych i ich możliwościach finansowych. Ogólnie mówiąc kolacja lub obiad zawsze składa się z kilku przystawek, po tych podaje się SORBETE (ten zmienia smak w ustach i orzeźwia), danie główne i deser. Na stole nie może zabraknąć napojów, piwa, wina i wody. Jeśli chcemy mocniejszy alkohol, na ten musimy poczekać po posiłku.
Przed deserem wynoszony jest tort weselny, który zaczynają kroić młodzi. W naszej okolicy ten kroi się mieczem.
Po deserze podaje się kawę lub herbatę, i tak najedzeni i napici możemy ruszać do tańca.
Kiedy goście ruszą tańczyć, kelnerzy zaczną sprzątać wszystko ze stołów, te zostaną puste lub nawet też je zabiorą.
Oczywiście do muzyki nie zabraknie drinków, a po kilku godzinach by wszyscy mieli siłę, do dalszej zabawy podaje się drobne przekąski, w postaci mini kanapeczek itp.
Często na weselach przyjaciele i bliscy znajomi przygotowują młodym różne niespodzianki, które objawiają w trakcie posiłku.
Młodzi o gościach również pamiętają, wręczając drobne podarunki, by pamiętać o tym szczególnym dniu. Dzieci na weselach, też mają dobrze zorganizowany czas, jak również oddzielne menu.